Wspomina Włodzimierz Bubernak

Czytaj więcej: Wspomina Włodzimierz BubernakPrzed II Wojną Światową w Czyrnej było około 160 numerów domów, obecnie jest 50. Oprócz trzech rodzin romskich, które mieszkały za świetlicą i dwóch rodzin żydowskich (miały sklep) mieszkańcami wsi były rodziny łemkowskie. Moja matka - Tekla Bubernak z domu Lasz pochodziła z Banicy a ojciec - Łukasz Bubernak z Brunar. Do 1937 roku mieszkali w dolnej Czyrnej, za kapliczką, przy drodze do Śnietnicy; tego domu już dawno nie ma. Potem wybudowali dom na Piorunie i tam mieszkali do 1947 roku. Na Piorunie było wtedy kilkanaście domów, do dziś zachowały się tam tylko drzewa owocowe i jedna studnia.

Czytaj więcej: Wspomina Włodzimierz Bubernak

Polany - moja Mała Ojczyzna

Czytaj więcej: Polany - moja Mała OjczyznaPisząc tę pracę zastanawiałam się, co tak naprawdę warto w niej podkreślić… Ostatecznie zdecydowałam, że opiszę wydarzenia i fakty historyczne poprzez pryzmat mojej własnej rodziny – historia Polan jako moja własna historia.

Na początek garść informacji, które pozwolą na zlokalizowanie położenia mojej miejscowości. Polany leżą w dolinie Mostyszy i wpadającego do niej potoku Kamianna, przy skrzyżowaniu drogi Krynica-Zdrój – Grybów z drogą lokalną prowadzącą do Kamiannej. Wieś położona jest na wysokości 450 m npm. Obecnie Polany liczą 420 mieszkańców i stanowią najdalej na północ wysuniętą miejscowość Gminy Uzdrowiskowej Krynica-Zdrój.

Czytaj więcej: Polany - moja Mała Ojczyzna

Wspomnienia Tadeusza Olesiaka (74)

Czytaj więcej: Wspomnienia Tadeusza Olesiaka (74)Przybyliśmy do Polan 5 sierpnia 1947 roku. Dom, w którym zamieszkaliśmy został zbudowany w roku 1886. W korytarzu zachowała się do dnia dzisiejszego oryginalna podłoga z desek modrzewiowych. Gdy wybudowaliśmy nowy dom (1978), przyszedł nakaz, żeby ten stary dom w ciągu 2 lat rozebrać. Pojawiał się wielokrotnie milicjant z ponagleniem, ale mama została w starym domu i powiedziała, że się nie wyprowadzi. Z czasem milicja dała spokój i dom stoi do dziś.

Czytaj więcej: Wspomnienia Tadeusza Olesiaka (74)

Historia OSP Binczarowa

Czytaj więcej: Historia OSP Binczarowa

Z książki „Strażacy Ziemi Sądeckiej” pod redakcją Stanisława Bukowca (2009)

Ochotnicza Straż Pożarna w Binczarowej rozpoczęła swoją działalność cztery lata po zakończeniu II wojny światowej – w 1949 roku. Nie zachowały się żadne dokumenty, które świadczyłyby o tym, że organizacja strażacka działała w tej miejscowości także przed wybuchem wojny.

Czytaj więcej: Historia OSP Binczarowa

Opowiada pani Maria Suflita (81)

Czytaj więcej: Opowiada pani Maria Suflita (81)Moja rodzina przybyła do Piorunki 11 sierpnia 1947 roku; mnie tata przywiózł w listopadzie z Podegrodzia – tam wcześniej mieszkaliśmy. Tu wszystko na polach było posadzone i posiane latem, jak przyszli pierwsi osadnicy. Z dawnych mieszkańców mogły zostać tylko małżeństwa mieszane, rodziny łemkowskie musiały wyjechać. Łemkowie mieszkali na tych terenach bardzo długo, podobno dostali te tereny przed wiekami od polskiego króla za pomoc w wojnie.  Po wysiedleniu zostali: w Piorunce Dymitr Polański, Dziadyki na Krzyżówce i Maliniak w Bereście.

Czytaj więcej: Opowiada pani Maria Suflita (81)

Statystyki

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.