Wawrzka

b_150_100_16777215_00_images_phocagallery_wawrzka7_1024x728.jpgMalownicza wioska licząca, położona u podnóża południowego stoku góry Chełm (778 m n.p.m.). W centrum znajduje się piękna cerkiew i nowa, wkomponowana w krajobraz szkoła podstawowa. Malownicza wioska licząca, położona u podnóża południowego stoku góry Chełm (778 m n.p.m.).
 
Na uwagę zasługuje też cmentarz żołnierski z okresu I wojny światowej projektu Hansa Mayra, który jest położony na wzgórzu przy drodze Wawrzka - Ropa. Przez Wawrzkę prowadzi niebieski szlak turystyczny imienia Kazimierza Puławskiego z Grybowa do Wysowej i dalej granicą państwa do Kieniecznej, Barwinka i Łupkowa oraz skrót drogi z Krynicy do sztucznego jeziora w Klimkówce. Wawrzka stanowi również dobrą bazę wypadową na Chełm (779 m n.p.m.) Wieś słynie z pięknych widoków i dobrych terenów do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.

Historia:

Wioska powstała w 1574 roku. Do 1947 roku stanowiła najdalej na północ wysuniętą rubież osadnictwa łemkowskiego. (Portal internetowy gminy Grybów)

Wawrzka
Wawrzka
Wawrzka
Wawrzka
Wawrzka
Wawrzka
Wawrzka
Wawrzka
Wawrzka
Wawrzka
Wawrzka
Wawrzka
Wawrzka
Wawrzka

Komentarze:

Statystyki

Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.